powrót

Nowości w taryfikatorze w 2018

W 2017 roku policja wystawiła ponad 3,5 miliona mandatów. Daje nam to dosyć zatrważającą średnią, jeżeli chodzi o liczbę osób przyłapywanych codziennie na łamaniu prawa. Wynosi ona 10 tys., co jasno obrazuje skalę zjawiska. Najczęściej płacimy za nadmierną prędkość, ale nie są to jedyne przewinienia w katalogu polskiego kierowcy. Przekonajmy się, jak wysokie kary, mogą nas spotkać w 2018 roku.

Nowości w taryfikatorze w 2018

Mandaty za prędkość w 2018 roku

Przekraczanie dozwolonej prędkości to nasz najczęstszy grzech. Niestety w dalszym ciągu limity prędkości uznajemy często za umowne. Może nas to słono kosztować. Ile dokładnie? Najniższy możliwy mandat, za przekroczenie prędkości o 10 km/h, oznacza karę w wysokości do 50 zł. Brawurowa jazda, czyli przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej to koszt w przedziale 400-500 zł. Taka lekkomyślność może też zakończyć się odebraniem prawa jazdy. Kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za pozostałe niedozwolone prędkości to:

• od 100 do 200 zł za przekroczenia w granicach 21–30 km/h,

• od 200 do 300 zł za przekroczenia w granicach 31–40 km/h,

• od 300 do 400 zł za przekroczenia w granicach 41–50 km/h.


Przepisy dotyczące ruchu pojazdów

Nowy taryfikator wejdzie w życie w czerwcu tego roku. Oto kilka opłat, o których warto pamiętać, kiedy wsiada się za kółko:

• Jeśli nie ustąpimy miejsca nadjeżdżającemu pociągowi, narazimy się na mandat w wysokości 250 zł. Takie zachowanie jest też skrajnie niebezpieczne.

• Zapominalscy niezapinający pasów zapłacą 100 zł kary. Jeśli jesteśmy kierowcą, a tego obowiązku nie dopełni któryś z pasażerów, narażamy się na taki sam mandat.

• Kierowanie z telefonem w ręku może kosztować 200 zł.

Łamanie zasad dotyczących pierwszeństwa w ruchu albo jego utrudnianie może nas kosztować jeszcze więcej:

• Jeśli nie ustąpimy pierwszeństwa innemu kierowcy, czeka nas 300 zł grzywny.

• Zawracanie w tunelu to pomysł wart 200 zł.

• Gdy niewłaściwie ustawimy pojazd na jezdni przed skręceniem, policja ma prawo wlepić mandat w wysokości 150 zł.


Trudniejsze kasowanie punktów karnych

Od czerwca musimy zwracać większą uwagę na ilość punktów karnych. Do tej pory, żeby skasować 6 punktów, wystarczyło kilka godzin spędzonych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na specjalnym szkoleniu. Po zmianie przepisów na kurs doszkalający będą wysyłani jedynie kierowcy, którzy przekroczyli dopuszczalny limit punktów. Co więcej, takie szkolenie będzie przysługiwało raz na 5 lat, nie częściej.


Jak najwygodniej zapłacić mandat?

Niezależnie od kwoty, płacenie mandatów nie należy do przyjemnych czynności. To coś, co szybko chcielibyśmy mieć z głowy i do czego, nie chcemy już wracać. Zaplacmandat.pl powstał właśnie z myślą o większości polskich kierowców. Skoro i tak, nie wymigamy się od grzywny, skorzystajmy z opcji, która pozwoli uregulować mandat jak najszybciej. Z Zaplacmandat.pl wystarczy dosłownie 30 sekund. Warto najpierw przygotować swój dowód i mandat, bo będzie potrzebny PESEL, numer i seria mandatu oraz jego kwota. Po wpisaniu tych danych w formularzu, numer konta odpowiedniego Urzędu uzupełni się sam. Zaplacmandat.pl obsługuje 20 różnych rodzajów płatności. To najwygodniejszy sposób opłacenia grzywny z tytułu mandatu.