Nowości w taryfikatorze w 2018

Udostępnij:

W 2017 roku policja wystawiła ponad 3,5 miliona mandatów. Daje nam to dosyć zatrważającą średnią, jeżeli chodzi o liczbę osób przyłapywanych codziennie na łamaniu prawa. Wynosi ona 10 tys., co jasno obrazuje skalę zjawiska. Najczęściej płacimy za nadmierną prędkość, ale nie są to jedyne przewinienia w katalogu polskiego kierowcy. Przekonajmy się, jak wysokie kary, mogą nas spotkać w 2018 roku.

Mandaty za prędkość w 2018 roku

Przekraczanie dozwolonej prędkości to nasz najczęstszy grzech. Niestety w dalszym ciągu limity prędkości uznajemy często za umowne. Może nas to słono kosztować. Ile dokładnie? Najniższy możliwy mandat, za przekroczenie prędkości o 10 km/h, oznacza karę w wysokości do 50 zł. Brawurowa jazda, czyli przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej to koszt w przedziale 400-500 zł. Taka lekkomyślność może też zakończyć się odebraniem prawa jazdy. Kwoty, jakie przyjdzie nam zapłacić za pozostałe niedozwolone prędkości to:

• od 100 do 200 zł za przekroczenia w granicach 21–30 km/h,

• od 200 do 300 zł za przekroczenia w granicach 31–40 km/h,

• od 300 do 400 zł za przekroczenia w granicach 41–50 km/h.


Przepisy dotyczące ruchu pojazdów

Nowy taryfikator wejdzie w życie w czerwcu tego roku. Oto kilka opłat, o których warto pamiętać, kiedy wsiada się za kółko:

• Jeśli nie ustąpimy miejsca nadjeżdżającemu pociągowi, narazimy się na mandat w wysokości 250 zł. Takie zachowanie jest też skrajnie niebezpieczne.

• Zapominalscy niezapinający pasów zapłacą 100 zł kary. Jeśli jesteśmy kierowcą, a tego obowiązku nie dopełni któryś z pasażerów, narażamy się na taki sam mandat.

• Kierowanie z telefonem w ręku może kosztować 200 zł.

Łamanie zasad dotyczących pierwszeństwa w ruchu albo jego utrudnianie może nas kosztować jeszcze więcej:

• Jeśli nie ustąpimy pierwszeństwa innemu kierowcy, czeka nas 300 zł grzywny.

• Zawracanie w tunelu to pomysł wart 200 zł.

• Gdy niewłaściwie ustawimy pojazd na jezdni przed skręceniem, policja ma prawo wlepić mandat w wysokości 150 zł.

Trudniejsze kasowanie punktów karnych

Od czerwca musimy zwracać większą uwagę na ilość punktów karnych. Do tej pory, żeby skasować 6 punktów, wystarczyło kilka godzin spędzonych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na specjalnym szkoleniu. Po zmianie przepisów na kurs doszkalający będą wysyłani jedynie kierowcy, którzy przekroczyli dopuszczalny limit punktów. Co więcej, takie szkolenie będzie przysługiwało raz na 5 lat, nie częściej.

Jak najwygodniej zapłacić mandat?

Niezależnie od kwoty, płacenie mandatów nie należy do przyjemnych czynności. To coś, co szybko chcielibyśmy mieć z głowy i do czego, nie chcemy już wracać. Zaplacmandat.pl powstał właśnie z myślą o większości polskich kierowców. Skoro i tak, nie wymigamy się od grzywny, skorzystajmy z opcji, która pozwoli uregulować mandat jak najszybciej. Z Zaplacmandat.pl wystarczy dosłownie 30 sekund. Warto najpierw przygotować swój dowód i mandat, bo będzie potrzebny PESEL, numer i seria mandatu oraz jego kwota. Po wpisaniu tych danych w formularzu, numer konta odpowiedniego Urzędu uzupełni się sam. Zaplacmandat.pl obsługuje 20 różnych rodzajów płatności. To najwygodniejszy sposób opłacenia grzywny z tytułu mandatu.

Z omijaniem związanych jest kilka wykroczeń. Oto dwa, które są najczęściej popełniane przez polskich kierowców. Jeżeli ominiemy pojazd, który jechał w tym samym kierunku co my, tylko zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 500 z...

28.03.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ

300 zł - tyle zapłacimy, jeżeli zdecydujemy się wjechać na przejazd, pomimo tego, że po jego drugiej stronie nie ma wystarczająco dużo miejsca, by kontynuować jazdę. Tyle samo zapłacimy za wjazd na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma wystarczającej ilości miejsca, ...

27.03.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ

Nieodpowiednie zachowanie kierujących w stosunku do pieszych to jeden z głównych powodów wypadków na polskich drogach. Statystyki pokazują, że najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi właśnie na przejściach wyznaczonych specjalnie dla nich. Dlatego mandaty związane z wymus...

26.03.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ