powrót

3 najszybsze sposoby na zapłacenie mandatu

Nikt nie lubi dostawać mandatów, jednak niemal każdemu kierowcy zdarza się od czasu do czasu dostać mandat za wykroczenia w ruchu drogowym. Ich płacenie nie jest przyjemnością, dlatego warto mieć tę konieczność szybko za sobą. Sprawdź w jaki sposób możesz najszybciej opłacić mandat.

3 najszybsze sposoby na zapłacenie mandatu


Mandaty gotówkowe, kredytowane i zaoczne

Polskie prawo przewiduje trzy rodzaje mandatów. Pierwszy z nich to mandaty gotówkowe. Są one nakładane na osoby przebywające czasowo na terenie naszego kraju, a więc obcokrajowców, a także osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu. Taki mandat należy zapłacić bezpośrednio w radiowozie gotówką lub kartą płatniczą, gdy funkcjonariusze dysponują terminalem płatniczym. Znacznie częściej nakładane są mandaty kredytowane, a więc takie, które należy opłacić w ciągu 7 dni. Mandat ten mogą otrzymać obywatele Rzeczpospolitej Polskiej lub cudzoziemcy, którzy mają miejsce stałego zamieszkania lub pobytu w naszym kraju. Mandaty zaoczne nakłada się w sytuacji stwierdzenia wykroczenia, przy jednoczesnej nieobecności sprawcy, w miejscu, w którym je popełniono np. w przypadku parkowania w niedozwolonym miejscu. W tym wypadku mamy również 7 dni na uiszczenie grzywny.


Płatność w radiowozie

W przypadku mandatów gotówkowych płatność w radiowozie jest koniecznością, jednak dostając mandat kredytowany mamy prawo wyboru. Mając przy sobie gotówkę lub wystarczające środki na koncie możemy zdecydować się na płatność w radiowozie. Otrzymanie mandatu jest zazwyczaj, jednak sytuacją nieoczekiwaną, a jego wysokość może być naprawdę duża, dlatego możemy nie dysponować wystarczającymi środkami. W takim wypadku lepiej odłożyć płatność na później.


Uiszczenie grzywny w urzędzie pocztowym

Płatność na poczcie zazwyczaj wybierają osoby starsze, które nie są biegłe w poruszaniu się po internecie czy w korzystaniu z płatności mobilnych. Tak jest również w przypadku płacenia mandatów za wykroczenia drogowe, jednak płacenie za mandaty na poczcie nie należy do najwygodniejszych. Jesteśmy ograniczeni godzinami urzędowania poczty, mogą nas spotkać kolejki, a do tego trzeba wypełnić specjalny druk, w którym nie można się pomylić. Dodatkowo musimy się liczyć z opłatą za dokonanie przelewu w wysokości 10zł.


Płatność za mandat przez internet

Mając rachunek bankowy i dostęp do bankowości elektronicznej można dokonać płatności za mandat za pośrednictwem internetu. Należy standardowo wypełnić przelew podając część danych – wiele pól jest wypełnionych automatycznie. Mandat opłacimy w ten sposób szybko, a prowizja wynosi jedynie 5 zł. W dodatku nie będziemy się czuli niekomfortowo płacąc mandat w urzędzie pocztowym, czego niektóre osoby mogą się wstydzić. Z pomocą przychodzi serwis Zaplacmandat.pl, który umożliwia opłacanie mandatów wystawionych przez policję. Częściowo uzupełnia dane z mandatu na podstawie serii i numeru mandatu oraz jego kwoty i pozwala dokonać natychmiastowej płatności. Płatność mandatów przez internet jest bez wątpienia najbardziej komfortowym sposobem.