3 najszybsze sposoby na zapłacenie mandatu

Udostępnij:

Nikt nie lubi dostawać mandatów, jednak niemal każdemu kierowcy zdarza się od czasu do czasu dostać mandat za wykroczenia w ruchu drogowym. Ich płacenie nie jest przyjemnością, dlatego warto mieć tę konieczność szybko za sobą. Sprawdź w jaki sposób możesz najszybciej opłacić mandat.

Mandaty gotówkowe, kredytowane i zaoczne

Polskie prawo przewiduje trzy rodzaje mandatów. Pierwszy z nich to mandaty gotówkowe. Są one nakładane na osoby przebywające czasowo na terenie naszego kraju, a więc obcokrajowców, a także osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu. Taki mandat należy zapłacić bezpośrednio w radiowozie gotówką lub kartą płatniczą, gdy funkcjonariusze dysponują terminalem płatniczym. Znacznie częściej nakładane są mandaty kredytowane, a więc takie, które należy opłacić w ciągu 7 dni. Mandat ten mogą otrzymać obywatele Rzeczpospolitej Polskiej lub cudzoziemcy, którzy mają miejsce stałego zamieszkania lub pobytu w naszym kraju. Mandaty zaoczne nakłada się w sytuacji stwierdzenia wykroczenia, przy jednoczesnej nieobecności sprawcy, w miejscu, w którym je popełniono np. w przypadku parkowania w niedozwolonym miejscu. W tym wypadku mamy również 7 dni na uiszczenie grzywny.

Płatność w radiowozie

W przypadku mandatów gotówkowych płatność w radiowozie jest koniecznością, jednak dostając mandat kredytowany mamy prawo wyboru. Mając przy sobie gotówkę lub wystarczające środki na koncie możemy zdecydować się na płatność w radiowozie. Otrzymanie mandatu jest zazwyczaj, jednak sytuacją nieoczekiwaną, a jego wysokość może być naprawdę duża, dlatego możemy nie dysponować wystarczającymi środkami. W takim wypadku lepiej odłożyć płatność na później.

Uiszczenie grzywny w urzędzie pocztowym

Płatność na poczcie zazwyczaj wybierają osoby starsze, które nie są biegłe w poruszaniu się po internecie czy w korzystaniu z płatności mobilnych. Tak jest również w przypadku płacenia mandatów za wykroczenia drogowe, jednak płacenie za mandaty na poczcie nie należy do najwygodniejszych. Jesteśmy ograniczeni godzinami urzędowania poczty, mogą nas spotkać kolejki, a do tego trzeba wypełnić specjalny druk, w którym nie można się pomylić. Dodatkowo musimy się liczyć z opłatą za dokonanie przelewu w wysokości 10zł.

Płatność za mandat przez internet

Mając rachunek bankowy i dostęp do bankowości elektronicznej można dokonać płatności za mandat za pośrednictwem internetu. Należy standardowo wypełnić przelew podając część danych – wiele pól jest wypełnionych automatycznie. Mandat opłacimy w ten sposób szybko, a prowizja wynosi jedynie 5 zł. W dodatku nie będziemy się czuli niekomfortowo płacąc mandat w urzędzie pocztowym, czego niektóre osoby mogą się wstydzić. Z pomocą przychodzi serwis Zaplacmandat.pl, który umożliwia opłacanie mandatów wystawionych przez policję. Częściowo uzupełnia dane z mandatu na podstawie serii i numeru mandatu oraz jego kwoty i pozwala dokonać natychmiastowej płatności. Płatność mandatów przez internet jest bez wątpienia najbardziej komfortowym sposobem.

Popełniając wykroczenie w ruchu drogowym możemy liczyć się z nałożeniem na nas mandatu karnego. Jeśli uważamy, że mandat nie jest zasadny lub też nie zgadzamy się z jego wysokością możemy odmówić przyjęcia mandatu. W takiej sytuacji naszą sprawą zajmie się właściwy sąd na ...

02.04.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ

To pytanie zadaje sobie wielu, szczególnie osoby, które pracują na własnej działalności i są przedstawicielami handlowymi lub zawodowymi kierowcami. Charakter pracy sprawia, że są znacznie częściej "narażeni" na złapanie mandatu, głównie dlatego, że każdego dnia pokonują dziesiątk...

31.03.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ

Mandat można zapłacić na poczcie, w banku lub za pomocą bankowości internetowej, najwygodniej jednak przez Internet z Zaplacmandat.pl. Jeżeli decydujesz się na opcję pierwszą, pamiętaj że: należy użyć oryginalnego formularza, druku mandatu karnego kredytowanego (odcinki A i B), w opisi...

27.03.2021 CZYTAJ ARTYKUŁ